02 grudnia 2019 r. zmarł w wieku 70 lat Ks. Prałat Edward Gorczaty, kapłan archidiecezji katowickiej, wieloletni misjonarz fidei donum.
Ks. prałat Edward Gorczaty urodził się 23 stycznia 1949 roku w Dziećkowicach, obecnie dzielnicy Mysłowic, w rodzinie Pawła i Agnieszki z d. Drozd. Miał czworo rodzeństwa, trzech braci i jedną siostrę. Ojciec był palaczem na kopalni w Wesołej, matka nie pracowała zawodowo. Ochrzczony został 6 lutego 1949 roku w kościele Wszystkich Świętych w Dziećkowicach. Tam też 1 listopada 1958 roku otrzymał sakrament bierzmowania. Od dziewiątego roku życia był gorliwym ministrantem. Dobrze się uczył. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Dziećkowicach uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie w roku 1967 zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku został przyjęty do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Był pracowity, pilny i ofiarny, uczynny, punktualny i solidny w spełnianiu powierzonych mu obowiązków. W opinii proboszcza, pracował zbyt wiele i ponad siły. Myślał o wyjeździe na misje, czytał dużo o Afryce. Jako kleryk został wezwany do wojska. Służbę tę odbył w Bartoszycach w latach 1968-1970. Po powrocie nosił się z zamiarem przejścia do seminarium OO. Werbistów w Pieniężnie, celem zrealizowania swego pragnienia pracy na misjach. Pozostał jednak w seminarium diecezjalnym i zgłosił się na wyjazd na staż misyjny do Zambii. Otrzymał zgodę, aby ostatnie dwa lata studiów odbyć w jednym roku. Nie zdążył jednak przed wyjazdem ukończyć pracy licencjackiej, rozpoczętej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. 15 kwietnia 1973 roku otrzymał święcenia diakonatu, a 29 czerwca 1973 roku święcenia prezbiteratu. W tym samym roku wyjechał na misje.
Przez dwa lata przebywał w archidiecezji Lusaka w Zambii, a od roku 1975 pracował w diecezji Musoma w Tanzanii. Jego praca misyjna oceniana była bardzo wysoko. Był znawcą kultury i historii szczepów, wśród których pracował, a miejscowi traktowali go jak swojego. Powierzona mu została funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Swahili. Został wybrany na pierwszego przedstawiciela Księży fideidonistów w Tanzanii. Dnia 16 lipca 2002 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej, a 20 marca 2019 r. Papież Franciszek włączył go do grona kapelanów Jego Świątobliwości. (ks. Jakub Kania, Archidiecezja Katowicka)
04 grudnia 2019 roku trumna z doczesnymi Szczątkami Księdza Edwarda została przewieziona do katedry w Musoma w Tanzanii, gdzie najpierw była celebrowana Msza św. a później miało miejsce całonocne czuwanie. Dzień później, Ksiądz Biskup Michael Msongazila (biskup Musomy) z udziałem licznych Księży również Misjonarzy z Polski, a także Wiernych odprawił w katedrze Mszę św. Natomiast sam pogrzeb odbył się w Bukanga ok. 12 km od Musomy, gdzie Ksiądz Edward został pochowany w Centrum Dobrego Samarytanina, które do końca swego życia budował. Wierzymy, że dalej będzie towarzyszył S. Rut, ale już w innym wymiarze. Niech odpoczywa w pokoju.